آموزش خرید و فروش عرضه اولیه در کارگزاری های مفید، آگاه و فارابی

جهت خرید سرور ترید و بایننس اینجا کلیک کنید

آموزش خرید و فروش عرضه اولیه در کارگزاری های مفید، آگاه و فارابی

آموزش خرید و فروش عرضه اولیه در کارگزاری های مفید، آگاه و فارابی

آموزش خرید و فروش عرضه اولیه در کارگزاری های مفید، آگاه و فارابی، در بازار بورس ایران، کارگزاری های متعددی در حال حاضر فعال هستند که هر روز به تعداد آن ها اضافه می شود. از معروف ترین کارگزاری های معروف می توان کارگزاری مفید، کارگزاری آگاه و یا کارگزاری فارابی را نام برد که تعداد زیادی از کاربران در زمان ثبت کد بورسی این کارگزاری ها را به عنوان کارگزار منتخب انتخاب کرده اند. با توجه به اینکه خرید عرضه اولیه ها توسط کارگزاری ها انجام می شود ما در این مطلب قصد داریم که به صورت عمومی روال و نحوه خرید و فروش عرضه اولیه در کارگزاری های مفید، آگاه و فارابی را به صورت خلاصه شرح دهیم تا کاربرانی که با این روال آشنا نیستند بتوانند به راحتی سرخطی ها خود را با استفاده از سرور بورس توشن ثبت کنند.

برای خرید سرور بورس توشن اینجا کلیک کنید

روش خرید و فروش عرضه اولیه در کارگزاری های مفید، آگاه و فارابی

در حالت کلی در این کارگزاری ها و همچنین اکثر کارگزاری های دیگر خرید عرضه اولیه به دو صورت آفلاین و آنلاین قابل انجام است. البته تعدادی از کارگزاری خدمات ثبت سرخطی به صورت تلفنی هم ارائه می دهند که معمولا به دلیل حجم زیاد تماس ها این روش زمان زیادی را از کاربر می گیرد و حتی در مواردی کاربران امکان برقراری تماس در زمان مقرر را ندارند لذا روش تلفنی توصیه نمی شود. در ادامه ابتدا این دو روش را شرح می دهیم.

روش معاملات آنلاین Online

در این روش به صورت معمول و آنلاین، خرید و فروش عرضه اولیه به صورت آنلاین توسط کاربر انجام می شود. در این روش سرمایه گذار لازم است تا در زمان اعلام شده برای عرضه اولیه به سامانه کارگزاری وارد شده باشد و در اولین فرصت درخواست خود را به کارگزاری ارسال کند چرا که کارگزاری ها مخصوصا در عرضه اولیه در حد یک هزارم ثانیه دقت دارند و درخواستی که حتی در ثانیه دوم ارسال شود ممکن است ۱۰۰۰ درخواست عقب بیافتد.

روش معاملات آفلاین Offline

در این روش سرمایه گذار قبل از ساعت شروع ارائه عرضه اولیه باید قیمت و حجم درخواستی را در سامانه کارگزاری خود وارد کند تا پس از تایید کارگزاری در زمان عرضه اولیه از سمت کارگزاری خرید یا فروش صورت پذیرد.

مراحل خرید و فروش عرضه اولیه در کارگزاری 

عرضه اولیه را چه زمانی می توانیم بفروشیم؟

مرحله اول: تحقیق و بررسی اطلاعات عرضه اولیه

با اینکه عرضه اولیه ها با ارزش و پر سود هستند ولی باید قبل از اقدام به خرید عرضه اولیه درباره آن اطلاعاتی کسب کرد. اکثر کاربران سرمایه محدودی دارند و لازم است برای خرید عرضه های اولیه حد مشخصی از سرمایه را در نظر بگیرند. همچنین در برخی ماه ها ممکن است با فواصل کم چندین عرضه اولیه ارائه شود که در این موارد نیاز است کاربران با توجه به محدودیت سرمایه تنها عرضه های اولیه ای را تهیه کنند که احتمال سود بیشتری را دارند. قبل تر در مقاله “عرضه اولیه را چه زمانی می توانیم بفروشیم؟” به اهداف طولانی مدت و یا کوتاه مدت اشاره کردیم و لازم است سرمایه گذاران با توجه به این اهداف عرضه اولیه های مناسب خود را انتخاب کنند. 

جهت اطلاع از زمان اولین عرضه سهام شرکت‌ها و اطلاعات مربوط به آن باید اخبار سایت‌های بورسی و کانال‌های خبری و به خصوص شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام  که این اخبار را اطلاع‌ رسانی می‌کنند را پیگیری نمایید. در کنار این موارد کارگزاری ها هم توسط ناظر بازار به کاربران خود معمولا در مورد سرخطی ها و شرایط خرید آن ها یکی دو روز قبل اطلاع رسانی می کنند، جهت بررسی روند قیمتی سهام های شرکت مد نظر هم می توانید از سایت tsetmc استفاده کنید و یا در سایت های مرتبط نام نماد و یا شرکت ارائه دهنده را جستجو کنید. 

پس از انجام بررسی های لازم و مشخص شدن نمادهایی که برای سرخطی زدن آنها اقدام خواهد شد به مرحله بعدی میرویم.

مرحله دوم: ارسال سفارش خرید عرضه اولیه

تمام بررسی ها را کردیم و تصمیمات سخت را گرفتیم، حال روز خرید سرخطی فرار رسیده است. پس از مشاهده جزئیات و اطلاعات مربوط به اولین عرضه سهام از طریق بخش پیام ناظر بازار در کارگزاری، لازم است اعتبار کارگزاری را به حد مد نظر شارژ کنیم و افزایش دهیم. این مورد از طریق پرداخت بانکی و اعلام شماره فیش بانکی امکان پذیر است که روش سریعتر و آسانتر پرداخت آنلاین با استفاده از کارت های عضو شبکه شتاب است. پس از انجام این مورد نوبت به مرحله سفارش سرخطی و ارسال درخواست خرید می رسد.

در قانون جدید بورس، سهمیه مجاز هر فرد مشخص شده است و چنانچه سفارش خرید را بیشتر از مقدار تعیین شده تنظیم کنید، هیچ سهامی برای شما ثبت نخواهد شد.

مورد دومی که در مرحله سفارش گذاری مهم است این است که قیمت وارد شده به صورت عینا و ریال به ریال با قیمت اعلام شده از طریق ناظر بازار یکی باشد در غیر این صورت سفارش ثبت نخواهد شد. با توجه به تعداد بالای شرکت کنندگان در خرید عرضه های اولیه ۹۹ درصد افراد سقف قیمت مجاز را برای خرید سرخطی ثبت می کنند. 

موردی که مهم است این است که با صرف حوصله برای خرید سرخطی اقدام نمایید. با توجه به اینکه زمان خرید سرخطی ها در ساعات صبح و ساعات کاری کارمندان است لذا بیشتر کاربران با بی حوصلگی و عجله به خرید می پردازند که این مورد مسبب مشکلاتی خواهد شد که حتی ممکن است آن عرضه اولیه را از دست بدهند. حتما حداقل نیم ساعت قبل از ساعت اعلامی ناظر بازار به سایت کارگزاری وارد شوید و اینترنت خود و مواردی که مهم است را بررسی نمایید تا در لحظات آخر با مشکلی مواجه نشوید.

برای نمونه اگر حداکثر قیمت سهامی که میخواهید بخرید ۳.۰۰۰ ریال است و حداکثر مقدار سهمیه برای هر نفر ۱.۰۰۰ سهم اعلام شده است حداکثر برای این سفارش شما به مبلغ ۳۰۰.۰۰۰ تومان اعتبار نزد کارگزاری نیاز دارید. البته بهتر است اندکی از این مقدار بیشتر در اعتبار خود داشته باشید که با خیالی آسوده تر بتوانید خرید کنید.

مرحله سوم: بررسی نتیجه سفارش خرید عرضه اولیه

پس از اتمام بازه زمانی خرید عرضه اولیه، تخصیص سهام به کاربرانی که زودتر سفارش را ثبت کرده اند آغاز خواهد شد. این مورد به صورت مستقیم توسط هسته بورس و به بیان دیگر سازمان بورس و اوراق بهادار ایران انجام می شود و با توجه به تعداد سهام ثبت شده توسط کاربران و قیمت درخواستی آن ها ، سهام بین خریداران تقسیم خواهد شد. با توجه به اینکه این مورد می تواند در چند مرحله و بازه زمانی انجام شود بهتر است در اتمام ساعت کاری بورس آن روز یا فردای روز خرید موجودی سهام هایتان را در کارگزاری منتخب خود بررسی نمایید تا از مقدار عرضه تعلق گرفته به شما مطلع شوید.

نام ابزار های کارگزاری های معروف بورس ایران

در حال حاضر کارگزاری های مختلف نظیر آگاه، مفید، فارابی و … با پلتفرم های اختصاصی خود فعالیت می کنند. با این که روال کلی کار و ثبت سفارش و همچنین بررسی موجودی در این کارگزاری ها مشابه است ولی هر کدام از کارگزاری ها برنامه هایی با نام خود ارائه داده اند که اغلب آنها در چندین سیستم عامل مختلف نظیر کامپیوتر رومیزی، لپ تاپ و موبایل قابل دسترسی و کاربری هستند.

آموزش خرید و فروش عرضه اولیه در کارگزاری های مفید، آگاه و فارابی

 • مفید تریدر – پلتفرم اختصاصی کارگزاری مفید
 • آسا تریدر – پلتفرم اختصاصی کارگزاری آگاه
 • فارابیکسو – پلتفرم اختصاصی کارگزاری فارابی

آموزش خرید عرضه اولیه در کارگزاری مفید

کارگزاری مفید، از کارگزاری های معروف در ایران است که کارگزاری منتخب بسیاری از کاربران بازار بورس را به خود اختصاص می دهد. پس از ثبت نام در این کارگزاری از روش های مختلفی که وجود دارد، کاربر لازم است ” توافقنامه خرید اتومات عرضه اولیه ” را در یکی از بخش های این کارگزاری وجود دارد مطالعه و سپس تایید کند. با دادن این اختیار به کارگزاری، مشتری در صورت داشتن اعتبار کافی در مفید تریدر، به صورت خودکار توسط کارگزاری در خرید های عرضه اولیه شرکت داده می شود و سامانه بدون نیاز به دخالت کاربر عرضه ارائه شده از طرف سامانه‌های معاملاتی  را خریداری می کند.

با این راهکار، ترافیک خرید عرضه اولیه کنترل خواهد شد و کاربران نیز درگیری کمتری برای خرید عرضه اولیه خواهند داشت. در صورتی که مشتری نیاز به ویرایش سفارش خود داشته باشد و یا اینکه سفارش را کلا بخواهد کنسل کند، این امکان نیز مهیا خواهد شد. 

آموزش خرید عرضه اولیه در کارگزاری آگاه

کارگزاری آگاه یکی دیگر از کارگزاری های مطرح در کشور است که تعداد زیادی کاربر دارد. نرم افزار این کارگزاری آسا تریدر نام دارد و امکانات متنوعی را به کاربران می دهد. پس از ورود به صفحه کاربران در کارگزاری آگاه، در سمت چپ بالای صفحه، آیکون زنگ رنگی وجود دارد که اطلاعیه های ناظر بازار، کارگزاری و یا پیام های شخصی را نمایش می دهد. در همین بخش می توانید از زمان ارائه اولین عرضه اولیه روزهای جاری نیز مطلع شوید.

پس از اطلاع از روز و ساعت سفارش گذاری جهت عرضه اولیه، از قسمت جستجو، نماد مورد نظر خود را جستجو کنید. پس از یافتن نماد مشاهده خواهید کرد جدول اطلاعاتی آن خالی است؛ این به این دلیل است که تا کنون معامله ای روی نماد بورسی انتخابی انجام نشده است، لذا اطلاعاتی نیز در این مورد وجود ندارد. 

برای خرید عرضه اولیه، پس از شارژ حساب کاربری نزد کارگزاری، طبق توضیحاتی که قبل تر ارائه شد، باید روی دکمه خرید کلیک کنید و قیمت خرید مد نظر خود را بر اساس بازه مشخص شده مجاز انتخاب کنید. بهتر است حداکثر قیمت را انتخاب کنید که شانس شما برای خرید عرضه اولیه افزایش یابد، سپس تعداد سهام مد نظر را انتخاب کنید و یا بر روی کلید حداکثر کلیک کنید. در نهایت با فشردن دکمه خرید سفارش برای شما ثبت خواهد شد و نسبت به زمانی که سفارش را ثبت میکنید در صف خرید قرار خواهید گرفت. لطفا توجه نمایید پس از انجام مراحل لازم است حتما پیام “عملیات با موفقیت ثبت شد” برای شما نمایش داده شود تا از صحت عملکرد خود مطمئن شوید. در صورتی که به هر دلیل این پیغام نمایش داده شد مجددا مراحل را انجام دهید و در صورت نیاز با پشتیبانی کارگزاری آگاه تماس حاصل فرمایید.

آموزش خرید عرضه اولیه در کارگزاری فارابی

کارگزاری فارابی، نیز مانند دو کارگزاری معرفی شده دیگر، کاربران زیادی دارد و نام پلتفرم اختصاصی این کارگزاری فارابیکسو می باشد. روال کار این کارگزاری هم مشابه کارگزاری های قبلی است و مواردی که در مورد آنها اشاره شد، در مورد این کارگزاری ها هم صدق می کند. با استفاده از نرم افزار فارابیکسو کاربران کارگزاری فارابی می توانند قبل از زمان عرضه اولیه، سفارش خرید خود را ثبت کنند تا در زمان آغاز عرضه اولیه، به صورت خودکار توسط کارگزاری برای آنها خرید صورت پذیرد.

این بخش در زیر منوی درخواست عرضه اولیه و منوی اصلی درخواست وجود دارد. پس از مشخص کردن تعداد و قیمت ، با کلیک بر روی دکمه سبز رنگ ثبت درخواست شما در صف خرید اضافه خواهد شد.

علل نمایش داده نشدن “عملیات با موفقیت ثبت شد” در کارگزاری ها

در برخی موارد تمامی مراحل را صحی انجام می دهید ولی در زمان کلیک بر روی خرید عبارت عملیات با موفقیت ثبت شد  برای شما نمایش داده نمی شود. با توجه به اینکه این مورد تجربی است و علت کاملا مشخصی ندارد موارد زیر ممکن است مسبب بروز این مشکل شوند:

 1. ممکن است پیام یا خطای دیگری به جای این پیام مشخص شود، لطفا به متن پیام ها دقت کنید
 2. ممکن است ساعت رایانه شما به هر دلیل با ساعت صحیح و کارگزاری تنظیم نباشد
 3. ممکن است صفحه کارگزاری نیاز به رفرش داشته باشد
 4. ممکن است به هر دلیلی آی پی شما تغییر کرده باشد و نیاز باشد مجدد به کارگزاری وارد شوید
 5. ممکن است مشکلی در اتصال به اینترنت شما پیش آمده باشد

 

نکات طلایی در خرید و فروش عرضه اولیه

 • صبور باشید و از تجارب دیگران استفاده کنید.
 • در صورتی که ریسک پذیری بالایی دارید سعی کنید سهام ها را قبل از مرحله اصلاح بفروشید.
 • سهم را در صورتی که بفروشید که مجبور هستید.
 • در صورتی که سهام پر سود تری اعلام شود می توانید سهم فعلی را بفروشید.
 • روند فعالیت شرکت ها و سهم های مشابه را بررسی کنید.
 • از سرور بورس استفاده کنید تا از اولین ها باشید.
 • صرف نظر کردن از بخشی از سود همیشه بهتر از ضرر است.

سرور مجازی بورس چیست؟

سرور مجازی بورس یک کامپیوتر ۲۴ ساعته روشن است که به شما این امکان را می دهد تا از هر نقطه ای از ایران بتوانید با سرعت اینترنت بسیار بالایی بتوانید در بازار بورس فعالیت کنید.

شرکت توشن ارائه دهنده انواع سرور مجازی بورس ایران می باشد. این شرکت با تکیه بر دانش های روز و با استفاده از فناوری های جدید که از کشور های اروپایی وارد شده است، اقدام به ارائه سرعت اینترنت تا ۱۰۰۰۰ مگابیت بر ثانیه می کند.

تست سرعت و پینگ سرور مجازی بورس

سرور بورس، برگ برنده خرید عرضه اولیه سهام

سرور مجازی بورس توشن بهترین گزینه از یک شرکت معتبر ایرانی است که ارائه دهنده سرور های پر سرعت از کشور های مختلف بوده و شما با تهیه این سرور ها با قیمت مناسب و ارزان، علاوه بر دسترسی به اینترنت پر سرعت تا ۱۰۰ مگابایت بر ثانیه و بدون محدودیت، به پینگ تایم صفر الی یک میلی ثانیه ای به سرور های سایت های کارگزاری بورسی و دیگر سایت های داخلی دسترسی داشته باشید. این سرور ها با سخت افزار قدرتمند، به همراه پر سرعت ترین اینترنت ایران به طور کامل نیاز های شما برای زدن سرخطی خوب را برآورده خواهند کرد.

جدول مقایسه سرعت و امکانات سرور مجازی بورس با اینترنت خانگی / شرکتی

جدول مقایسه سرعت اینترنت خانگی و سرور مجازی بورس

به این مطلب امتیاز بدهید:
5/5 - (1 امتیاز)
برای خرید سرور مجازی اروپا اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 14 =

سوالات خود را از ما بپرسید!

لطفا پیش از ارسال دیدگاه، چند مورد زیر را مطالعه نمایید:

- دیدگاه خود را به زبان فارسی ارسال نمایید.
- به دیدگاه کاربران دیگر احترام بگذارید، پیام‌هایی که شامل محتوای توهین‌آمیز و کلمات نامناسب باشند، تایید نخواهند شد.
- از ارسال لینک‌ سایت های شخصی و ارائه اطلاعات شخصی در متن دیدگاه پرهیز فرمایید.
- موارد مرتبط با بخش پشتیبانی را از طریق مرکز پشتیبانی مطرح فرمایید تا در اسرع وقت بررسی شوند.

بهترین سرویس ، کمترین قیمت

برخی از مشتریان خدمات مجموعه توشن

برخی از مشتریان توشن!

افتخار میکنیم که به ما اعتماد کرده اید...

اینستاگرام توشن را دنبال کنید...
تماس سریع