عرضه اولیه را چه زمانی می توانیم بفروشیم؟

جهت خرید سرور ترید و بایننس اینجا کلیک کنید

عرضه اولیه را چه زمانی می توانیم بفروشیم؟

عرضه اولیه را چه زمانی می توانیم بفروشیم؟

بیشتر کاربران بورس، به دلیل خرید و فروش عرضه اولیه که به آن سرخطی زدن هم گفته می شود، وارد این بازار شده اند و کد بورسی گرفته اند. علت این امر سود سرشار با سرمایه کم در عرضه اولیه است، البته این سود زمانی بهترین حالت و بیشترین مقدار را دارد که در زمان صحیح خرید و فروش صورت پذیرد. در صورتی که سهام خریداری شده در زمان نامناسب به فروش برسد سود معامله کاهش چشمگیری خواهد داشت و در برخی موارد این مدیریت اشتباه زمان حتی ممکن است سود معامله را به ضرر تبدیل کند. در سوالاتی که برای توشن ارسال می شود سوالات زیادی در مورد اینکه “عرضه اولیه را چه زمانی می توانیم بفروشیم؟” و یا “عرضه اولیه را کی بفروشیم؟” مطرح می شود. در این مطلب سعی میکنیم تا حد ممکن مواردی که باید برای زمان صحیح معامله در نظر داشته باشید را اشاره کنیم و پاسخ سوالات شما را بدهیم.

برای خرید سرور ترید توشن اینجا کلیک کنید

عرضه اولیه را کی بفروشیم؟

در صورتی که به تازگی وارد بورس شده اید، حتما روال کسب سود از عرضه اولیه برای شما مورد سوال است. اینکه همه جا نوشته اند عرضه اولیه سود سرشار دارد آیا واقعیت دارد؟ کی باید این سهام ها را خرید؟ کی باید فروخت؟ اگر بخواهیم به عنوان سرمایه گذاری این سهام ها را نگاه داریم آیا مشکلی وجود دارد و امکان ضرر وجود دارد؟ و بسیاری سوالات دیگر. برای ساده تر شدن توضیح این مورد ما دو نوع کاربر با هدف مشخص را بررسی خواهیم کرد. کاربی که دید کوتاه مدت دارد و هدف آن خرید و فروش سهام است و کاربری که دید بلند مدت دارد و هدف آن سرمایه گذاری با دارایی خود در بورس و کاهش اثر تورم در دارایی های نقد خود است.

عرضه اولیه را چه زمانی می توانیم بفروشیم؟

۱- خرید و فروش عرضه اولیه با دید کوتاه مدت:

اکثر کاربرانی که با دید کوتاه مدت وارد بازار بورس می شوند معمولا هدف آنها سرخطی زدن نماد در امروز و فروش آن در اولین روز ممکن است. معمولا فروش این سهام ها از زمانی که صف خرید سهام از بین می رود آغاز می شود. این مورد معمولا با نزولی شدن قیمت عرضه اولیه هم همراه است و نسبت به روز های قبل به مرور ارزش سهام کاهش می یابد. کاربرانی که در این دسته قرار می گیرند معمولا سرمایه اندکی را به بورس وارد کرده اند و برای آزاد شدن سرمایه لازم است سهام فعلی را بفروشند تا امکان خرید سهام جدید یا سرخطی جدید را داشته باشند. ریسک این معاملات می توان گفت تا حدودی کم است ولی سود آن نیز بسته به اینکه نمودار قیمت ممکن است پس از چند روز مجدد سعودی شود ممکن است کم باشد.

۲- خرید و فروش عرضه اولیه با دید بلند مدت:

کاربران در این گروه قرار می گیرند که هدف آن ها سرمایه گذاری بلند مدت در خرید سهام هاست و تمام و یا بخشی از سرمایه خود را می خواهند در خرید سهام گذاشته و نیاز مبرمی به این سرمایه راکد در دراز مدت ندارند، این نوع سرمایه گذاری مشابه سرمایه گذاری در حساب های سالیانه بانک هاست ولی به مراتب سود بیشتری دارد . در این سرمایه گذاری بلند مدت به جای خرید اوراق و یا وجه نقد، کاربران عرضه اولیه ها را خریداری می کنند و برای مدت چند ماه الی چند سال نگاه می دارند. نتایج تجربی نشان می دهد که دیر یا زود روند عرضه اولیه ها صعودی می شود و بازدهی بیشتری را برای سهامداران بلند مدت در کنار سود سالانه شرکت ها به ارمغان می آورد.

آشنایی با فاز های سود عرضه اولیه 

در حالت کلی عرضه اولیه ها در دو مرحله سود دهی دارند، در مرحله اول طی چند روز اول سود سهام ببا صف خرید دنبال می شود و در این زمان هر سهم بسته به نوع فعالیت شرکت سرمایه گذار ممکن است ۲۵ الی ۲۰۰ درصد رشد داشته باشد. پس از این مرحله، این سهم ها وارد فاز اصلاحی می شوند و ممکن است برای بازه زمانی چند روزه و یا حتی چندین هفته این سهم ها دچار نزول قیمتی شوند.

عرضه اولیه را چه زمانی می توانیم بفروشیم؟

مرحله دوم رشد قیمت یا فاز دوم پس از فاز اصلاحی شروع می شود. در این بازه زمانی که به مراتب طولانی تر از فاز اول است قیمت سهام ممکن است چند روز صعودی و چند روز نزولی باشد ولی در روال کلی و طولانی مدت در فاز دوم هم معمولا عرضه های اولیه سود ده هستند. البته ممکن است این سود دهی به فاز اول نرسد ولی برای سهام های پر طرفدار مبلغ سود نهایی قابل توجه خواهد بود.

البته این مراحل در تئوری است و در برخی از عرضه اولیه ممکن است رفتار مشابه به آنچه گفته شد مشاهده نشود. مخصوصا در سال های اخیر با افزایش کاربران بورس، رفتار های دیگری نیز دده شده است. برای مثال سهم نماد X در عرضه اولیه در فاز اول به سودی که مد نظر نبود نرسیده است و یا نماد Y در فاز اصلاح برای مدت زیادی بدون تغییر محسوسی باقی مانده است. در ادامه با یک مثال تجربی این مورد را با واقعیت مقایسه می کنیم.

 

مثال: بررسی رشد عرضه اولیه سهام نماد قرن از شرکت پدیده شیمی قرن

این بررسی مربوط به روز سوم اسفند ۱۳۹۸ است که سرخطی نماد فرن با قیمت هر سهم ۱۷۰۰ تومان به عنوان عرضه اولیه ارائه شد. در نمودار زیر در فاز اول رشد در حدود ۲۲۰ درصد این سهام روند صعودی داشته است، در مرحله اصلاح نوسان کمی داشته  و نهایتا در فاز دوم رشد تا چند ماه روند صعودی تا ۳۵۰ درصد داشته و سپس نزولی شده است و به حدود ۲۵۰ درصد سود رسیده است. لذا سود سهامدارانی که در زمان های مختلف این سهام را فروخنه اند تا ۳۵۰ درصد می تواند متغیر باشد.

عرضه اولیه را چه زمانی می توانیم بفروشیم؟

نکات طلایی در خرید و فروش عرضه اولیه

  • صبور باشید و از تجارب دیگران استفاده کنید.
  • در صورتی که ریسک پذیری بالایی دارید سعی کنید سهام ها را قبل از مرحله اصلاح بفروشید.
  • سهم را در صورتی که بفروشید که مجبور هستید.
  • در صورتی که سهام پر سود تری اعلام شود می توانید سهم فعلی را بفروشید.
  • روند فعالیت شرکت ها و سهم های مشابه را بررسی کنید.
  • از سرور بورس استفاده کنید تا از اولین ها باشید.
  • صرف نظر کردن از بخشی از سود همیشه بهتر از ضرر است.

سرور مجازی بورس چیست؟

سرور مجازی بورس یک کامپیوتر ۲۴ ساعته روشن است که به شما این امکان را می دهد تا از هر نقطه ای از ایران بتوانید با سرعت اینترنت بسیار بالایی بتوانید در بازار بورس فعالیت کنید.

شرکت توشن ارائه دهنده انواع سرور مجازی بورس ایران می باشد. این شرکت با تکیه بر دانش های روز و با استفاده از فناوری های جدید که از کشور های اروپایی وارد شده است، اقدام به ارائه سرعت اینترنت تا ۱۰۰۰۰ مگابیت بر ثانیه می کند.

تست سرعت و پینگ سرور مجازی بورس

سرور بورس، برگ برنده خرید عرضه اولیه سهام

سرور مجازی بورس توشن بهترین گزینه از یک شرکت معتبر ایرانی است که ارائه دهنده سرور های پر سرعت از کشور های مختلف بوده و شما با تهیه این سرور ها با قیمت مناسب و ارزان، علاوه بر دسترسی به اینترنت پر سرعت تا ۱۰۰ مگابایت بر ثانیه و بدون محدودیت، به پینگ تایم صفر الی یک میلی ثانیه ای به سرور های سایت های کارگزاری بورسی و دیگر سایت های داخلی دسترسی داشته باشید. این سرور ها با سخت افزار قدرتمند، به همراه پر سرعت ترین اینترنت ایران به طور کامل نیاز های شما برای زدن سرخطی خوب را برآورده خواهند کرد.

جدول مقایسه سرعت و امکانات سرور مجازی بورس با اینترنت خانگی / شرکتی

جدول مقایسه سرعت اینترنت خانگی و سرور مجازی بورس

به این مطلب امتیاز بدهید:
5/5 - (1 امتیاز)
برای خرید سرور مجازی اروپا اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × سه =

سوالات خود را از ما بپرسید!

لطفا پیش از ارسال دیدگاه، چند مورد زیر را مطالعه نمایید:

- دیدگاه خود را به زبان فارسی ارسال نمایید.
- به دیدگاه کاربران دیگر احترام بگذارید، پیام‌هایی که شامل محتوای توهین‌آمیز و کلمات نامناسب باشند، تایید نخواهند شد.
- از ارسال لینک‌ سایت های شخصی و ارائه اطلاعات شخصی در متن دیدگاه پرهیز فرمایید.
- موارد مرتبط با بخش پشتیبانی را از طریق مرکز پشتیبانی مطرح فرمایید تا در اسرع وقت بررسی شوند.

بهترین سرویس ، کمترین قیمت

برخی از مشتریان خدمات مجموعه توشن

برخی از مشتریان توشن!

افتخار میکنیم که به ما اعتماد کرده اید...

اینستاگرام توشن را دنبال کنید...
تماس سریع